Chci jet na studijní pobyt

Ať už chceš vyjet v rámci Evropy, nebo odjet rovnou na jiný kontinent, stačí si vybrat z naší nabídky programů.
Tisk

Kdo může jet?

Můžeš vyjet, pokud jsi student vysoké nebo vyšší odborné školy, u většiny programů musíš být student minimálně druhého ročníku. Pokud si školu ukončil teprve nedávno, můžeš v některých případech vyjet i jako absolvent, a to do 1 roku od ukončení studia.

ikona_45_globus-v-ruce

Kam se dá vyjet?

Vyjet se dá doslova do celého světa, do více než 30 evropských zemí a více než 150 zemí mimo Evropu. O konkrétních možnostech se dozvíš na zahraničním oddělení své školy.

Tisk

Na jak dlouho?

Za studiem můžeš vyjet na 3–12 měsíců, v některých případech – např. u programu AKTION ČR – Rakousko, i na kratší dobu.

Tisk

Kolik mě to bude stát?

Náklady, které se s životem v zahraničí pojí, ti pomůže pokrýt stipendium. U programu Erasmus+ se výše stipendia aktuálně pohybuje od 330–510 EUR na měsíc, podle životních nákladů v dané evropské zemi. Pokud zamíříš s Erasmem+ mimo Evropu, přes tzv. mezinárodní kreditovou mobilitu, dostaneš stipendium ve výši 700 EUR. Studenti se specifickými potřebami a ze sociálně znevýhodněného prostředí mohou navíc požádat o další navýšení stipendia. A důležitý je i fakt, že díky mezinárodním smlouvám nemusíš na prestižních zahraničních univerzitách platit školné, které je často velmi vysoké.

ikona_02_bubliny-smajlik-dzs

Musím umět dobře anglicky nebo jiný cizí jazyk?

Dokonalou angličtinu po tobě nikdo vyžadovat nebude, alespoň mírně pokročilá znalost cizího jazyka, ve kterém budeš komunikovat, se ti ale bude hodit. V rámci program Erasmus+ si můžeš své znalosti bezplatně otestovat a případně i zlepšit v on-line kurzech.

Tisk

Je možné vyjet i jinak než na studijní pobyt?

Do zahraničí můžeš vyjet nejen za studiem, ale i na pracovní stáž ve firmě nebo výzkumný pobyt. Na zajímavých projektech a zlepšení jazykových dovedností se dá pracovat i v létě během tzv. letních škol.

ikona_05_diplom-VS

Jak je to s uznáváním předmětů ze zahraničních pobytů?

Toto záleží na škole, kde studuješ. Ale většina škol alespoň část studia či praxe v zahraničí uznává.

ikona_17_globus-talar

Jaká je nabídka programů?

Nejznámější je program Evropské unie Erasmus+, tady ale nabídka zdaleka nekončí. Studijní pobyty v zemích střední a jihovýchodní Evropy podporuje CEEPUS, rakouské univerzity má v hledáčku program AKTION ČR – Rakousko. AIA (Akademická informační agentura) nabízí stipendia do celého světa, včetně Číny, Izraele nebo Mexika. Na Norsko, Island a Lichtenštejnsko se specializují Fondy EHP (Evropský hospodářský prostor).

Tisk

Kde zjistím víc informací?

Všechny informace získáš na zahraničním oddělení své školy. Zadej název školy do zeleného pole nebo klikni na lupu a vybírej z rozbalovacího menu.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Užitečné pro tebe budou i následující stránky a dokumenty.
leták Studium a stáže v zahraničí pro studenty VŠ
leták Pro zaměstnance a studenty VOŠ
stránky Domu zahraniční spolupráce
stránky programu Erasmus+