Studuji na SŠ

Pořiď si skvělou položku do svého životopisu a získej zkušenosti ze studia nebo pracovní stáže v zahraničí ještě během studia na střední škole.

Tisk

Kdo může jet?

Na studijní pobyt nebo pracovní stáž v zahraničí můžeš vyjet už během střední školy, pokud je tvoje škola zapojená do programu Erasmus+ nebo Fondy EHP (Evropský hospodářský prostor). Pak už jen záleží na tom, jak má tvoje škola nastavená pravidla pro výběr účastníků.

Pokud studuješ na víceletém gymnáziu nebo se na střední školu teprve chystáš, můžeš se přihlásit i ke studiu na německém gymnáziu nebo francouzském lyceu. Do zahraničí se můžeš podívat i jako dobrovolník, a to prostřednictvím programu Evropský sbor solidarity.

ikona_45_globus-v-ruce

Kam se dá vyjet?

Vyjet na zkušenou v rámci stáže můžeš do zemí zapojených do programu Erasmus+, tedy členských zemí EU, navíc také do Turecka, Makedonie a zemí Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko).

Tisk

Na jak dlouho?

Krátkodobý výměnný pobyt v rámci programu Erasmus+ může trvat 3 dny až 2 měsíce, dlouhodobé výjezdy probíhají v délce 2–12 měsíců. Žáci odborných škol a učilišť můžou navíc vyjet na pracovní stáž, která může trvat 2 týdny až 12 měsíců. Program Fondy EHP nabízí středoškolákům možnost vyjet do Norska, Lichtenštejnska a na Island na dobu od 1 týdne do 6 měsíců.

Dobrovolnické projekty v zahraničí trvají zpravidla 2–12 měsíců. Mladí lidé se specifickými potřebami se můžou zúčastnit i kratších projektů (2 týdny až 2 měsíce). Pokud tě láká dlouhodobější studium na střední škole v zahraničí, můžeš se přihlásit ke studiu na německém gymnáziu nebo francouzském lyceu.

Tisk

Kolik mě to bude stát?

Základní náklady na pobyt v zahraničí ti zaplatí škola z prostředků programu Erasmus+ nebo Fondy EHP. Budeš mít zajištěnou dopravu, ubytování a stravu i vše potřebné pro účast. V případě potřeby můžeš požádat o speciální příspěvek.

ikona_02_bubliny-smajlik-dzs

Musím umět perfektně cizí jazyk?

Dokonalou znalost angličtiny po tobě nikdo vyžadovat nebude, naopak zahraniční pobyt je jedinečnou příležitostí jak si znalosti cizího jazyka zlepšit. Koneckonců, kde jinde pochytíš ten správný přízvuk, když ne od místních.

Tisk

Kde zjistím víc informací?

Na to, jestli je tvoje škola zapojená do programu Erasmus+ nebo Fondy EHP, se můžeš zeptat svého třídního učitele nebo ředitele školy. Nabídky individuálních stáží a dobrovolnických projektů najdeš na portálu Eurodesk.
Užitečné pro tebe budou následující stránky a dokumenty:
leták Pro MŠ, ŽŠ, ZUŠ a SŠ
stránky Domu zahraniční spolupráce
stránky programu Erasmus+